Novinky

Ve 45. ročníku Literární soutěže Františka Halase bude porota posuzovat 62 básnických souborů

31.07.2017 07:33

 

Do 45. ročníku Literární soutěže Františka Halase zaslalo své básně 62 autorů a autorek z celé České republiky. Všem tímto děkujeme.

Tříčlenná porota ve složení Miroslav Chocholatý (literární kritik, vysokoškolský pedagog), Vojtěch Kučera (básník, příležitostný editor) a Veronika Schelleová (básnířka, překladatelka) všechny zaslané příspěvky posoudí a z přihlášených vybere deset finalistů. Tito budou následně pozváni na dvoudenní vyvrcholení soutěže, které proběhne v rámci tradičního Halasova Kunštátu o víkendu 21. a 22. října 2017 v Kunštátě. Porota vyhlásí laureáta/laureátku soutěže a může udělit Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spočívající v možnosti vydat básnickou prvotinu knižně dosud nepublikujícímu autorovi/autorce.

Hostem vyvrcholení 45. ročníku LSFH bude básník Ladislav Zedník, autor tří básnických sbírek. Za prozatím nejnovější z nich (Město jeden kámen, 2015) získal v roce 2016 cenu Magnesia Litera za poezii.

 

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Vřelý vztah básníka Františka Halase (1901-1949) k mladším autorům je obecně známým faktem. U nakladatele Václava Petra měl v letech 1936-1942 na starosti redakci knižnice První knížky, v níž uváděl do literatury mladé básníky. Pod jeho patronací tehdy do české literatury vstoupili takoví básničtí velikáni jako např. Jiří Orten, Josef Kainar či Jiří Kolář. Celkem v knižnici První knížky vyšlo deset básnických sbírek.

Intenzivní kontakt s mladou generací Halas udržoval až do samého sklonku svého života.

Tuto část Halasova odkazu se již čtyři desetiletí snaží připomínat i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno.

Od svého vzniku soutěž probíhala pod hlavičkou Okresního kulturního střediska v Blansku, v letech 1993 až 2011 pod patronací Muzea Blansko. Od roku 2012 jsou organizátory Město Kunštát a Spolek přátel umění města Kunštát (v letech 2012-2014 rovněž Společnost přátel mladé poezie).

Soutěž je vyhlašována květnu, uzavírka zasílání příspěvků (napsaných v českém jazyce) je zpravidla po dvou měsících ode dne vyhlášení, vyhodnocení a setkání  finalistů probíhá v říjnu v rámci Halasova Kunštátu. Podrobnosti ke každému ročníku jsou včas zveřejněny.