Novinky

Emma Kausc nominována na Cenu Jiřího Ortena

13.04.2018 09:29

 

Emma Kausc, laureátka 44. ročníku Literární soutěže Františka Halase, získala za svůj básnický debut Cykly nominaci na Cenu Jiřího Ortena 2018. Porotou nominováno za „básnické záznamy života v současném multimediálním světě pomocí odosobněného slovníku i neobvyklé obraznosti“. Kniha vyšla jako 5. svazek edice LSFH na podzim 2017. Gratulujeme!

 

Emma Kausc. Foto archiv autorky

 

Mezi nominovanými je společně s Emmou Kausc i Lucie Faulerová za svůj románový debut Lapači prachu (Torst) a Ondřej Macl za básnicko/prozaickou koláž Miluji svou babičku víc než mladé dívky (Dauhpin).

Jméno vítězky nebo vítěze bude slavnostně vyhlášeno 10. května v 17.00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2018. Všichni nominovaní se ještě předtím setkají na autorském čtení, které je na programu 2. května od 18.00 hodin v Literární
kavárně Řetězová, Praha 1.

Tři knihy z jednadvaceti přihlášených titulů vybrala odborná porota ve složení: Olga Stehlíková (předsedkyně), Josef Chuchma, Michal Jareš, Vratislav Maňák a Radek Malý. „Porota se letos z přihlášených titulů rozhodla nominovat jednu knihu prozaickou, jednu básnickou a jednu na pomezí literárních druhů: básnickou sbírku Cykly teprve 19leté  autorky, píšící pod pseudonymem Emma Kausc, která je pozoruhodná svou asociativní metaforikou (vyšlo v edici básnických textů oceněných Literární cenou Františka Halase péčí nakladatelství Šimon Ryšavý), řemeslně zdařilý román Lucie Faulerové Lapači prachu z nakladatelství Torst, v němž mladá prozaička ukazuje, jak originálně je možné si pohrávat s rolí vypravěče i ústřední figury a výměnami jejich partů, a žánrově pomezní, jazykově i myšlenkově pestrý portrét babičky v souboru fragmentů Ondřeje Macla Miluji svou babičku víc než mladé dívky z nakladatelství Dauphin,“ představila předsedkyně poroty, bohemistka, lingvistka a básnířka Olga Stehlíková vybraná díla.

Cena Jiřího Ortena je určena autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Toto prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka nebo Sára Vybíralová.

 

Tisková zpráva k nominacím: https://www.cenajirihoortena.cz/pdf/nominace-b-2018.pdf

 

Emma Kausc: Cykly

Informace o knize: https://lsfh.webnode.cz/products/emma-kausc-cykly-5-svazek-edice-lsfh/

Distribuce Kosmas: https://www.kosmas.cz/knihy/236920/cykly/

 

 

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Vřelý vztah básníka Františka Halase (1901-1949) k mladším autorům je obecně známým faktem. U nakladatele Václava Petra měl v letech 1936-1942 na starosti redakci knižnice První knížky, v níž uváděl do literatury mladé básníky. Pod jeho patronací tehdy do české literatury vstoupili takoví básničtí velikáni jako např. Jiří Orten, Josef Kainar či Jiří Kolář. Celkem v knižnici První knížky vyšlo deset básnických sbírek.

Intenzivní kontakt s mladou generací Halas udržoval až do samého sklonku svého života.

Tuto část Halasova odkazu se již více než čtyři desetiletí snaží připomínat i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno.

Od svého vzniku soutěž probíhala pod hlavičkou Okresního kulturního střediska v Blansku, v letech 1993 až 2011 pod patronací Muzea Blansko. Od roku 2012 jsou organizátory Město Kunštát a Spolek přátel umění města Kunštát (v letech 2012-2014 rovněž Společnost přátel mladé poezie).

Díky soutěži vychází od roku 2013 samostaná knižní edice LSFH, přinášející básnické debuty laureátů soutěže anebo držitelů Zvláštní ceny Klementa Bochořáka. Dosud vyšlo pod editorským vedením Vojtěcha Kučery pět svazků.

Soutěž je vyhlašována květnu, uzavírka zasílání příspěvků (napsaných v českém jazyce) je zpravidla po dvou měsících ode dne vyhlášení, vyhodnocení a dvoudenní setkání finalistů probíhá v říjnu v rámci Halasova Kunštátu. Podrobnosti ke každému ročníku jsou včas zveřejněny.