Novinky

40. ročník Literární soutěže Františka Halase zná své finalisty

15.09.2012 23:03

Čtyři básnířky a šest básníků, takové je konečné složení vybrané desítky mladých tvůrců, kteří přijali pozvání na finálové setkání vybraných účastníků jubilejního 40. ročníku Literární soutěže Františka Halase v Kunštátě. Tříčlenná porota ve složení Jiří Červenka, Miroslav Chocholatý, Vojtěch Kučera finalisty vybírala z téměř sedmi desítek přihlášených autorů a výběr to nebyl vůbec jednoduchý (na seznamech porotců se původně objevilo celkem 24 jmen).

 

Finalisté 40. ročníku Literární soutěže Františka Halase:

 

Z původní desítky nominovaných se dva - Matěj Antoš z Ostravy a Klára Vaníčková z Prahy - omluvili, a tak, protože záměrem organizátorů je umožnit v rámci halasovské soutěže tvůrčí konfrontaci deseti mladým básnířkám a básníkům, byli místo nich osloveni jiní... Všichni výše uvední autoři budou na těchto stránkách představeni básnickým profilem.

Vyhlášení laureáta 40. ročníku Literární soutěže Františka Halase a případného držitele Zvláštní ceny Klementa Bochořáka (bibliofilské vydání básnické prvotiny dosud knižně nepublikujícímu autorovi) proběhne v rámci tradičního Halasova Kunštátu v sobotu 20. října 2012 večer.

K podzimní návštěvě Kunštátu, spojené s účastí na pietním aktu u hrobu Františka Halase a následným večerním poetickým pásmem v kulturním domě, jsou srdečně zváni všichni účastníci letošního ročníku soutěže i milovníci poezie z řad široké veřejnosti. Podrobné informace k Halasovu Kunštátu budou zveřejněny do konce září.

Literární soutěž Františka Halase, určená pro autory od 15 do 29 let, probíhá nepřetržitě od roku 1972. Vyvrcholení ve formě dvoudenního setkání deseti vybraných mladých tvůrců, jehož hostem bude mj. básník Radek Fridrich, probíhá letos poprvé.

 

 

 

<< 95 | 96 | 97 | 98 | 99 >>

Vřelý vztah básníka Františka Halase (1901-1949) k mladším autorům je obecně známým faktem. U nakladatele Václava Petra měl v letech 1936-1942 na starosti redakci knižnice První knížky, v níž uváděl do literatury mladé básníky. Pod jeho patronací tehdy do české literatury vstoupili takoví básničtí velikáni jako např. Jiří Orten, Josef Kainar či Jiří Kolář. Celkem v knižnici První knížky vyšlo deset básnických sbírek.

Intenzivní kontakt s mladou generací Halas udržoval až do samého sklonku svého života.

Tuto část Halasova odkazu se již více než čtyři desetiletí snaží připomínat i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno.

Od svého vzniku soutěž probíhala pod hlavičkou Okresního kulturního střediska v Blansku, v letech 1993 až 2011 pod patronací Muzea Blansko. Od roku 2012 jsou organizátory Město Kunštát a Spolek přátel umění města Kunštát (v letech 2012-2014 rovněž Společnost přátel mladé poezie).

Díky soutěži vychází od roku 2013 samostaná knižní edice LSFH, přinášející básnické debuty laureátů soutěže anebo držitelů Zvláštní ceny Klementa Bochořáka. Dosud vyšlo pod editorským vedením Vojtěcha Kučery pět svazků.

Soutěž je vyhlašována květnu, uzavírka zasílání příspěvků (napsaných v českém jazyce) je zpravidla po dvou měsících ode dne vyhlášení, vyhodnocení a dvoudenní setkání finalistů probíhá v říjnu v rámci Halasova Kunštátu. Podrobnosti ke každému ročníku jsou včas zveřejněny.