Laureátkou Klára Goldstein, kniha Marku Torčíkovi [43. ročník LSFH / 2015]

18.10.2015 20:25

 

V sobotu, 17. října 2015, byly v Kunštátě vyhlášeny výsledky 43. ročníku Literární soutěže Františka Halase. Laureátkou se stala olomoucká básnířka Klára Goldstein, zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spojenou s vydáním básnické sbírky dosud knižně nepublikujícímu autorovi, získal Marek Torčík.


 

Klára Goldstein, laureátka 43. ročníku Literární soutěže Františka Halase, čte na zahradě zámku Kunštát báseň Františka Halase Zbroj starou... z básnické sbírky Dokořán (1936).

 

Klára Goldstein (*1988) pochází z Rožnova pod Radhoštěm, doktorandka na Katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor česká filologie, šéfredaktorka občasníku pro literárně kulturní degustátory Lžička v šuplíku. Své básně publikovala časopisecky (např. v Hostu nebo iLeGaLiTu), knižně debutovala v roce 2011 básnickou sbírkou Úpatí vichřice. Videoportrét autorky zde.

 

Marek Torčík, držitel Zvláštní ceny Klementa Bochořáka (vydání básnické sbírky dosud knižně nepublikujícímu autorovi), čte na zahradě zámku Kunštát báseň Františka Halase 30/4/34, která není zařazena do žádné řadové Halasovy sbírky.

 

Marek Torčík (*1993) žije v Brně, kde na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity studuje anglickou filologii. Básnický profil na stránkách Literární soutěže Františka Halase je vůbec prvním veřejným představením jeho tvorby. Knižní prvotina Marka Torčíka bude představena nejpozději při příležitosti vyvrcholení 44. ročníku Literární soutěže Františka Halase v říjnu 2016.

 

Uznání poroty LSFH 2015 dále získali
Lucie Juřenová (*1993)
Jan Váňa (*1986)
Vojtěch Velísek (*1990)

 

Lucie Juřenová

 

Jan Váňa

 

Vojtěch Velísek

 

Čtyřicátého třetího ročníku Literární soutěže Františka Halase se zúčastnilo 35 autorů z celé České republiky. Soutěžní příspěvky posuzovala tříčlenná porota ve složení Miroslav Chocholatý (literární kritik a vysokoškolský pedagog), Vojtěch Kučera (básník a příležitostný editor, dramaturg LSFH), Veronika Schelleová (básnířka a překladatelka). Na dvoudenní setkání, které proběhlo v Kunštátě v rámci tradičního Halasova Kunštátu ze soboty na neděli 17. až 18. října 2015, bylo pozváno deset finalistů, kteří byli svou tvorbou představeni i na internetových stránkách soutěže.

  Literární soutěž Františka Halase, určená pro autory od 15 do 29 let, probíhá nepřetržitě od roku 1972. Od roku 2012 jsou pořadateli soutěže Město Kunštát a Kruh přátel umění Kunštát. Vyvrcholení ve formě kunštátského setkání vybraných tvůrců, jehož hosty byli básník Petr Hruška a básnířka Michaela Horynová (laureátka soutěže z roku 2014), proběhlo letos počtvrté. Součástí Halasova Kunštátu bylo rovněž uvedení 3. svazku Edice LSFH – básnické sbírky Michaely Horynové: V zahradách.

 

Ukázka z knihy Michaely Horynové V zahradách.

 

Michaela Horynová se narodila roku 1989, žije v Hradci Králové. Absolventka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Básně publikovala časopisecky např. v Hostu či v internetovém magazínu iLeGaLiT. V říjnu roku 2014 se stala laureátkou 42. ročníku Literární soutěže Františka Halase, kde zároveň získala Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spočívající ve vydání básnické sbírky knižně dosud nepublikujícímu autorovi. Kniha vychází ve spolupráci nakladatelství Šimon Ryšavý a Kruhu přátel umění města Kunštát jako třetí svazek edice LSFH. Ilustrace Jan Karpíšek.

 

Knihy a časopisy pro finalisty poskytly časopis a nakladatelství Host, nakladatelství Větrné mlýny, revue a nakladatelství Weles. Děkujeme.

 

Fotogalerie zde.